MERKÜR YAYDA RETRO

Merkür 3-23 Aralık 2017 tarihleri arasında Yay burcunda geri harekette olacak.

Merkür daha hızlı hareket ettiği iç yörüngesinde Dünya ile Güneş arasına girer. Yörüngesinin bu bölümünde geri gidiyormuş gibi görünür. Bu şuna benzer: Bir trenin yanında arabanızla gittiğinizi düşünün. Tren sizden daha yavaş gidiyordur ama siz bir yanılsama yaşayarak trenin sizden daha hızlı gittiğinizi sanırsınız. Bu optik bir illüzyondur. Merkür Güneş etrafındaki dönüşünü 88 günde tamamladığından dolayı bu olay yılda 3 kere olur. Teknik olarak, hiçbir gezegen geri gitmez ve yavaşlamaz da. Biz yer merkezli olarak baktığımızdan dolayı bu yanılsama oluşur, çünkü Dünya da diğer gezegenlerden farklı bir hızda Güneş etrafında döner.

Merkür Yay burcunda zararlıdır ve retro döneminde bu özellikleri daha çok ön plana çıkabilir. Ayrıca, Merkür İkizler burcunun yöneticisi olduğu ve Yay burcu da İkizler burcunun karşıt burcu olduğundan dolayı İkizler burcunun gölge tarafı gibi davranacaktır. Merkür’ün retroya girdiği günde aynı zamanda İkizler burcunda bir dolunay gerçekleşecek. Hal böyleyken, bu retro dönemi hayli sert olacağa benziyor, iletişimsel konularda çok fazla terslikler ve sıkıntılı durumların olabileceğine işaret ediyor. Sıkı durup kemerleri bağlamak lazım.

Merkür’ün gerilemeden öncesinde gölgeli safhası, durak (stationary) safhası ve ileri gitmeden önceki durak safhası vardır. Merkür’ün gölgeli safhası 14 Kasım’da başladı ve 1 Aralık’a kadar devam edecek. Bu zaman diliminde, iletişim problemleri ufaktan kendini belli etmeye başlar. Durak safhasında ise; yanlış anlaşılmalar, iletişimde pürüzler ve ayrıntılara dikkat edememe gibi sorunlar kendini belli etmeye başlar. Bu safha 2-3 Aralık arasında olacak. Merkür gerilemesi safhasında, her türlü iletişimde(bire bir ve sosyal ilişkiler, elektronik alanda sorunlar, trafik ve yolculukta problemler, komşular, kardeşler ve yakın akrabalar ile pürüzler) bizi zorlayacak ve sinirimizi bozacaktır. İleri gitmeden önceki durak safhası ise, 22-23 Aralık’tır.

Bu dönemde, din, inanç, yabancı ülkeler ve kültürler, uzak yolculuklar, dış ticaret, hukuksal konular, üniversiteler, akademisyenler ile ilgili temalarda problematik, sıkıntılı ve karışık durumlar meydana gelebilir.

Yay burcu iyimserlik, genişleme, uzakları hedefleme, özgürlük, geniş ufuklar, hak, hukuk, adalet konularıyla ilişkilidir. Merkür Yay burcunda retroyken iyimserliğin yerini kötümser duygular, genişlemenin yerini kısıtlamalar alabilir. Hakkımız olanı alamama, hukuk konularında adaletin yerini bulamaması gibi durumlara da yol açabilir.

Bunların yanı sıra, gerçeklerden uzaklaşma, dikkat dağınıklıkları, aşırıya kaçma, gereksiz risk alma, söz verip yerine getirememe, aceleci tavırlar, peşin hükümlerde bulunma, yıkıcı eleştiri yapmada artışlar yaşanabilir. Ayrıca, karşımıza küstah, ikiyüzlü, sahte, kibirli, maske takan, yalan söyleyen kişiler çıkabilir ve zarar verici olabilir.

Merkür retro döneminin ana konusu teknolojik ve iletişimsel konulardaki sıkıntılar ve yanlış anlaşılmalardır. Ayrıca, yeni bir elektronik alet almak pek yerinde olmaz ya da evimizdeki elektronik eşyaların bozulması muhtemeldir. Internet bağlantılarında da kopmalar yaşanabilir, bilgisayarlarımız çökebilir. Trafik ve ulaşımda kazalar ve sorunlar yaşanabilir. Bavul kaybetmek, yanlış otobüse, vapura binmek gibi durumlarla yüz yüze gelebiliriz. Bunlara ek olarak, Merkür retro dönemi yeni bir işe, ilişkiye, uzun dönemli projelere başlamak için hiç uygun bir dönem değildir.

Öte yandan, Merkür gerilemeleri aynı zamanda içe dönme zamanlarıdır. Geleceğe yönelik planlarımızı gözden geçirme ve gerekli düzenlemeleri yapma zamanıdır. Ayrıca, hayatınızda tamamlanması gereken eksik durumları tekrar yorumlama, değiştirme, form verme ve yaratma sürecine bizi yönlendirebilir. Yay burcu kişisel gelişim, bilim, din, felsefe, astroloji gibi konularla da ilişkilidir. Dolayısıyla, bu konularda araştırma yapmak ve kitaplar okumak bu süreçte çok yararlı olabilir.

6 Aralık tarihinde Merkür, Satürn ile birleşecek. Ciddi, kararlı ve gerçekçi düşünceler içinde olabiliriz. Gelecek ile ilgili uzun vadeli planlar yapabilir ve kararlar alabiliriz. Öte yandan, iletişimde zorluklar yaşanabilir, depresif ve karamsar düşünceler içinde de olabiliriz. Aynı gün içinde Merkür, Mars ile altmışlık açı kuracak. İletişim hızlı akabilir ve hareketlenebilir. Zihinsel anlamda enerjik ve tez canlı olabiliriz. İnandığımız konularda kendimizi tartışmacı bir konumda bulabiliriz.

10 Aralık’ta Merkür, üst oktavı olan Uranüs ile üçgen açı kuracak. Bu görünüm, ani ve beklenmedik ve bizi uyandıran, şaşırtan haberler getirebilir. Ayrıca, uzun zamandır çözüm bekleyen problemlerimizi halletmede orijinal fikirleri aklımıza getirebilir ve hızlı bir şekilde çözme şansına sahip olabiliriz.

Merkür retro transitinin hangi evinizde olacağını belirlemek için yükselen burcunuzdan Yay burcuna kadar sayın. Örneğin, yükselen burcunuz Aslan ise Yay burcuna kadar saydığımızda 5 burç gitmiş olacaksınız yani 5. evinize. Demek ki, bu evde Merkür retronun etkilerini hissedip yaşayacağız. Lakin haritanızda kıstırılmış ve tekrarlayan burçlar varsa durum değişir. Bunu yaptıktan sonra hangi konularda Merkür retronun ağırlığını hissedeceğinizi, içe dönmelerinizi ve gözden geçirmelerinizi yapacağınızı genel hatlarıyla aşağıda bulabilirsiniz. 1. Ev: Kişisel görünüm, başlangıçlar, genel sağlık. 2. Ev: Maddi ve manevi değerler, diyet ve besin konuları. 3. Ev: İletişim, akrabalar, kardeşler, kontratlar, anlaşmalar, yurtiçi seyahatler. 4. Ev: Ev, yuva, aile, miras, malk,mülk, dekorasyon,taşınma. 5. Ev: Aşk, ilişkiler,çocuklar,sanat, spor, hobi, şans oyunları, eğlence. 6. Ev: Sağlık, iş ortamı, günlük hayatın düzeni ve ritmi, evcil hayvanlar. 7. Ev: Ortaklık, evlilik, ikili ilişkiler, davalar, anlaşmalar. 8. Ev: Borçlar, alacaklar,vergi, sigorta, miras ve ortak kazanımlar. 9. Ev: Eğitim, inançlar, hukuksal konular, yabancılar, yurtdışı yolculuklar. 10 .Ev: Kariyer, başarı, saygınlık, üst mevkideki kişiler. 11 Ev: Sosyal çevre, amaçlar ve emeller. 12. Ev: İnziva,arınma,şifa,hastane ve gizli düşmanlar.

Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Sıkı durun...
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 Burçin B. Tezay by Proudly created with Wix.com